Yüz Germe Nedir?

Yüz germe ameliyatı, bu bölgedeki ciltteki sarkma ve kırışıklıkların giderilmesi için yapılan cerrahi işlemdir. Yüzün daha genç, güzel ve enerjik görünmesine yönelik operasyonlardır. Genel olarak yüz, boyun ve çene olmak üzere üç bölgede yaşlanmanın etkilerini ortadan kaldırmak hedeflenmektedir. Ameliyatın başarısı hastanın yaşı, cilt özellikleri ve kişisel özellikleri gibi durumlara bağlıdır.

Bireyler doktor tavsiyelerine sıkı sıkıya uyarsa herhangi bir komplikasyon meydana gelmeden birkaç ay içinde hayal ettiği yeni yüz görünümüne kavuşabilir.

Yüz Germe Nasıl Yapılır?

Hastaya göre çok farklı bir bağlamı olacak ameliyatta en önemli nokta kesilerin en doğru noktalardan yapılması ve zamanla ten rengine dönüşerek gizlenecek olmasıdır. Bu nedenle alın ve saç köklerinin birleştiği yerlerden, kulak altından ve çene altından kesiler yapılır.

Ameliyat genel anestezi altında yapılır. Yüzdeki operasyon alanı ya da alanlarına göre 2 ile 3 saat arasında değişen bir süreye sahiptir. Ağrılı bir operasyon değildir; ağrı kesiciler ile ağrı giderilebilir. En kapsamlı yüz germe operasyonlarında bile hasta aynı gün taburcu edilebilir. Birkaç hafta içinde yüz yeni bir görünüme kavuşacaktır.

Uygulama esnasında cildin katmanlarına inilerek birkaç kat dikilip o şekilde daha sağlam, kalıcı ve etkili gerginlik elde edilebilmektedir.

Yüz Germe Sonrası Süreç Nasıldır?

Ameliyattan sonra yüz, gözler ve burun açıkta kalacak şekilde bandajlanır. Şişme, morarma, hafif uyuşukluk ve cilt gerginlikleri görünebilir ve bunlar doğaldır. Şişlik ve morlukları en aza indirmek için hasta tarafından boyunluk takılır. İlk yedi günün sonunda şişlikler inmeye başlayacaktır. Yüz bandajınızı çıkardıktan sonra dikişler alınacaktır.

Bu süreçte sizi yormayan günlük işlerinizi yapabilirsiniz. Uyurken boyunluk takmak faydalı olacaktır. Ameliyattan 15 gün sonra morluklar yavaş yavaş iyileşir ve hasta günlük hayatına rahatlıkla dönebilir. Yüzdeki his kaybı birkaç hafta sürebilir ve tamamen kaybolması birkaç ayı bulabilir. İlk 6 ay direkt güneş ışığından kaçınılmalıdır. Solaryumdan kaçınılmalıdır. Bu husus bir hastadan diğerine değişse bile 12 ay sonra yeni görünümünüz tam olarak ortaya çıkmış olur.

Ayrıca uygulamadan bir kaç gün önce ve sonra alkol ile sigara tüketilmemelidir.