Dudak Estetiği Nedir?

Dudak estetiği, dudağın hacminin arttırılması, dudak ile burun arası mesafenin arttırılması, dudak üzerinde veya altında bulunan kırışıklıkların giderilmesi ve dudak kıvrımlarının belirginleştirilerek dudakların vurgulanması gibi amaçlar ile kişinin yaşadığı probleme uygun şekilde bir estetik cerrahi hekiminin planladığı ve uyguladığı işlemlere verilen genel addır.

Dudak Estetiği Nasıl Uygulanır?

Dudak estetiğinde bireyin talepleri ve ihtiyaçları göz önünde bulundurularak farklı uygulamalar yapılmaktadır ve aynı operasyon içerisinde farklı durumlar ele alınabilmektedir.

Dudak İnceltme

Birey genetik olarak yüzü ile orantısız biçimde fazla kalın dudaklarının olduğundan şikayetçi ise dudak hacmi operasyon ile azaltılabilmektedir.

Dudak Kalınlaştırma

En çok talep edilen dudak estetiği operasyonlarından biri olan dudak kalınlaştırma kalıcı ve geçici biçimde çözülebilmektedir. Bireye ilk olarak daha önce hiçbir dudak kalınlaştırma işlemi geçirmemişse geçici dolgu işlemi tavsiye edilir. Bu sayede birey yeni dudak görünümünün ne düzeyde olması gerektiğine ve bu işlemi gerçekten isteyip istemediğine karar verebilir.

Kalıcı dudak kalınlaştırma işleminde ise silikon implantlar bölgeye yerleştirilerek problem giderilir.

Dudağın Vurgusunu Arttırma

Dudağın kıvrımlarını belirginleştirmek, dudağı ön plana çıkararak daha estetik bir görünüm kazanmasını sağlamak için botoks uygulaması yapılabilmektedir.

Dudak ile Burun Arası Mesafe (Lip Lifting)

Bazı bireylerde dudak ile burun arası mesafenin çok fazla olması dudağın görünümünü olumsuz biçimde etkileyebilmektedir. Bu durumda mesafeyi kısaltmak için lip lifting adı da verilen bir işlem uygulanarak dudağın daha kalın görünmesi ve buruna biraz daha yaklaştırılması sağlanır.

Dudak Çevresi Kırışıklık Giderme

İleri yaş, kötü beslenme tarzı, cildin yapısı gibi sebeplerden dolayı bireylerde dudak çevresinde kırışıklıklar meydana gelebilmektedir. Bu kırışıklıkları gidermek için hyalüronik asit içeren dolgu veya yağ enjeksiyonu ile bireye daha genç bir görünüm kazandırılabilmektedir.

Dudak Estetiği Sonrası Süreç Nasıldır?

  • Dudak estetiği uygulamaları sonrası bireyler uygulama bölgesine iyileşme süreci tamamlanana kadar herhangi bir kozmetik ürün kullanmamalıdır.
  • Ödem problemi olan bireylerde tuz kısıtlanmalı ve bol su içilmelidir.
  • Doktorunuz öneriyorsa buz uygulaması yapılabilir.
  • Ağrı kesici kullanımında doktorunuzun reçete ettiği ilaç dışına kesinlikle çıkılmamalı; aksi bir durum için bireyler hekimine danışarak hareket etmelidir.