Çene Estetiği (Mentoplasti) Nedir?

Çene estetiği (mentoplasti); yüzün profilden bakıldığında çok daha göze hitap edecek biçimde görünmesi amacı ile yapılan işlemlerdir. Genel olarak bireyler bu uygulamayı rinoplasti (burun estetiği) ameliyatı ile birlikte yaptırmayı tercih edebilmektedir.

Çene estetiği ile;

  • Çene ucunun yüksekliği değiştirilebilir.
  • Çene ucunun geride ya da fazla önde olması problemi giderilebilir.

Çene Estetiği (Mentoplasti) Nasıl Yapılır?

Çene estetiği (mentoplasti) operasyonu için bireyin yaşadığı probleme göre nasıl bir yol izleneceğine karar verilir.

Çene İmplantı

Eğer çene geride duran bir pozisyona sahipse özel çene implantları kullanılarak yeniden şekillendirilebilir. Bazı bireylerde implant yerine bireyin kendine ait kemik dokusu veya kıkırdak doku da kullanılabilmektedir.

Bireye çene altından veya ağız içerisinden görünmeyecek şekilde küçük bir kesi atılır ve implantlar yerleştirilir.

Uygulama genel veya lokal anestezi altında 1 saatten daha kısa sürede yapılabilmektedir.

Çene Törpüleme

Bireyin çenesi çok fazla öne doğru çıkıntılı bir yapıya sahipse özel bir medikal cihaz ile törpüleme işlemi veya çene kemiğindeki dokuların yeniden konumlandırılarak asimetri probleminin giderilmesi söz konusu olabilmektedir.

Çene Estetiği (Mentoplasti) Sonrası Süreç Nasıldır?

Çene estetiği sonrası bazı bireylerin doktor önerisi ile birkaç gün dokuların toparlanmasına yardımcı olmak adına bandaj kullanması gerekebilmektedir.

Birçok birey aynı gün içerisinde taburcu edilebilmektedir. Ancak eğer uygulama burun veya bişektomi gibi başka bir estetik işlem ile birlikte uygulanmışsa bireyin 1-2 gün hastanede takip edilmesi gerekebilmektedir.

Çene estetiği sonrası ilk günler birey ağrı, ödem ve morluk gibi problemler yaşayabilir. Bunlar beklenen durumlardır. Ağrı problemi için bireylerin doktorlarının önerileri dışındaki ağrı kesicileri kullanmaktan kesinlikle kaçınması gerekmektedir. Aynı şekilde bu süreçte herhangi bir ilaç kullanımı gerekli olduğunda birey ilk önce doktoruna danışmalıdır.

Ödem problemini gidermek için iyileşme süreci tamamlanana kadar tuz tüketimi kısıtlanmalı, bol su içmeye özen gösterilmeli ve bireyin doktoru izin verene kadar alkol tüketiminden kaçınılmalıdır.

Bireylerin çene estetiği (mentoplasti) uygulaması sonrasında yaklaşık 10 – 14 gün istirahat etmeleri ve doktorlarına danışıp muayene olduktan sonra normal yaşamlarına dönmeleri tavsiye edilmektedir.