Yağ Enjeksiyonu Nedir?

Yağ enjeksiyonu; liposuction tekniği ile bireyin kendi vücudundan alınan yağ dokusunun daha sonra özel işlemlerden geçirilip dolgu malzemesi haline getirilerek başka bir bölgesinde çeşitli estetik problemleri gidermek amacı ile deri altına enjekte edilmesi işlemidir.

Her ne kadar basit bir uygulama olsa da kesinlikle sadece bir estetik cerrahi hekimi tarafından ameliyathane koşulları altında uygulanması gerekmektedir. Ayrıca bireyde bu işlemin kalıcı ve iyi sonuç verebilmesi için vücut kitle indeksinin çok fazla yüksek olmaması ve kilo almamaya özen göstermesi gerekmektedir.

Yağ Enjeksiyonu Nasıl Yapılır?

İlk olarak bireye sedasyon anestezisi veya lokal anestezi verilerek bölgesel yağlanma problemi olan veya popo gibi yağ dokusu yüksek kısımlardan liposuction tekniği ile yağlar alınır.

Bir kapta biriktirilen yağlar yeterli miktara ulaştığında santrifüjlenerek faydalı kısım ile kullanılmayacak olan kısım birbirinden ayrıştırılır. Daha sonra faydalı kısma dolgu özelliği kazandırmak ve kalıcılığını arttırmak amacı ile birtakım maddeler eklenebilir.

Dolgu malzemesi hazır olduğunda kişinin dolgu işlemine gerek duyulan kısımlarına yeterli miktarda cilt altına enjekte edilir. Toplamda tüm aşamaları yaklaşık olarak 1 saat kadar sürmektedir.

Hem yağ dokusunun alınması hem de yağ enjeksiyonu esnasında bireyin vücuduna kesi atılmasına gerek duyulmadığından iyileşme hızlı ve operasyonlara göre daha kolay bir süreçtir.

Yağ Enjeksiyonu Sonrası İyileşme Süreci

Yağ enjeksiyonu yaptıran bireylerde hem enjeksiyon bölümünde hem de yağ dokusunun alındığı bölgede ağrı, ödem ve morluk yaşayabilirler. Bu durumda kişilerin hekiminin önerisi dışında ilaç ve ağrı kesici kullanmamaları çok önemlidir.

İşlemden birkaç gün sonra ve birkaç gün önce alkol tüketilmemeli ve uygulama günü kesinlikle sigara kullanılmamalıdır. Sigara dokuların iyileşme sürecini geciktirdiğinden ve zorlaştırdığından en minimal düzeyde tutulmalıdır.

Operasyon sonrası dokuların toparlanması ve birbirine daha hızlı tutunmasını sağlamak amacı ile korse kullanımı önerilebilir.

Uygulamadan sonra bol miktarda su içilmeli, sağlıklı bir beslenme planı oluşturulmalı ve birkaç gün evde dinlenilmelidir.

Uygulamadan birkaç ay sonra (6 – 12 ay) iyileşme süreci tamamlanır ve bir miktar enjekte edilen yağ vücut tarafından emilir. Bu sürecin sonunda elde edilen görünüm ise kişi kilosunu koruduğu ve yaşlılık kaynaklı cilt sarkmaları yaşamadığı sürece ömür boyu kalıcı olmaktadır.