Kulak Estetiği Nedir?

Kulak estetiği veya otoplasti uygulaması; halk arasında kepçe kulak olarak tabir edilen problemin tedavisi için uygulanan cerrahi bir işlemdir. Kepçe kulak sorunu kulağın işlevlerine herhangi bir zararı bulunmayan ve tamamen estetik amaçlı uygulanan bir işlem olsa da bireylerin toplum içerisinde yaşadıkları zorlukları engellemektedir.

Ebeveynler doğum sonrası ilk 3 aylık süreç içerisinde kepçe kulak problemi için hekime başvururlarsa bu dönemde bandaj uygulaması ile kulağın şeklini korumak ve düzeltmek mümkün olabilmektedir.

Ancak bu dönem atlatıldıktan sonra kepçe kulak problemi yalnızca cerrahi olarak düzeltilebilmektedir. Uygulama daha çok bireyin özgüven problemi ve sosyal yaşamında sorunlar yaşamaması adına bebeklik döneminde bu işlem yapılabilmektedir. Bunun dışında operasyon her yaştan bireye uygundur.

Kulak Estetiği Nasıl Yapılır?

Bireyin yaşadığı probleme göre tek kulak veya her iki kulakta uygulama yapılabilmektedir. İşlem lokal anestezi veya sedasyon tekniği ile yapılabilmektedir. Ancak küçük çocuklarda genel anestezi tercih edilmektedir. Uygulama sırasında kişinin problemine göre;

  • Eğer kulağın pozisyonu fazla önde ise arka kısma yaklaştırılarak dikiş atılır.
  • Şekil deformitelerinde ise kıkırdak dokunun bir kısmının çıkarılması gibi teknikler uygulanmaktadır.

Operasyon genellikle 45 dakika ila 1 saat kadar zaman almaktadır.

Kulak Estetiği Sonrası Süreç Nasıldır?

Kulak estetiği uygulamaları sonrasında bireyde herhangi bir düzeyde işitme kaybı olmamakla birlikte ameliyat izi kulağın arka kısmında kalacak şekilde ve küçük miktarda yapılır. Bu nedenle başka bireyler tarafından operasyon fark edilmez.

Uygulama sonrası dokuların toparlanma hızını arttırmak için bandaj uygulaması tavsiye edilmektedir.

İşlemden birkaç gün önce ve sonra alkol tüketimini bırakmalı ve sigara tüketimini mümkün olduğunca kısıtlamalısınız. Özellikle işlem günü ve bir gün sonrası sigara kesinlikle kullanılmamalıdır.

Ameliyat sonrası dönemde banyo yapmak için birkaç gün beklemeniz gerekebilir. Ne zaman duş alabileceğinizi hekiminize danışarak öğrenebilirsiniz.

Operasyondan sonra beslenmeye dikkat edilmeli, bol su tüketilmeli ve istirahat edilmelidir.

İlk günler kulak ve çevre dokularda morluk, kızarıklık, şişlik ve ödem gibi durumlar ortaya çıkabilir. Bu durumlar beklenen doğal belirtilerdir ve birkaç gün içerisinde azalarak iyileşirler.

İşlem sonrası dönemde kan sulandırıcı ilaçlar ve bu özelliği bulunan besinlerin aşırı tüketiminden kaçınılmalıdır.