Vaser Liposuction Nedir?

Vaser liposuction; USG (ultrason), yani ses dalgalarını kullanarak deri altındaki yağların kırıldıktan sonra minimal kanüller ile dışarı atılması tekniğidir. Bu teknik sayesinde kısa zamanda inatçı bölgesel yağlardan kurtulmak mümkün olmaktadır ve işlem sonrasında kişiyi rahatsız edebilecek izler kalmamaktadır.

Vaser Liposuction Nasıl Yapılır?

Ultrasonik ses dalgaları bu işlem için özel olarak üretilmiş bir cihaz yardımıyla bölge üzerine uygulanır. Dalgalar yalnızca deri altı yağ dokularını hedef alarak parçalanmış hale gelmelerini sağlar.

Son olarak küçük 0,5-1 mm’lik kesilerden içeriye mikro kanüller yerleştirilip yağ dokusu vücut dışına alınır. Eğer uygulama çok geniş olmayan bir alanda yapılacak ise genel olarak lokal anestezi tercih edilir. Daha geniş bölgeler için de genel anestezi veya sedasyon tekniği tercih edilebilir.

Vaser Liposuction Sonrası Süreç Nasıldır?

Uygulama sonrası süreçte kişinin sağlıklı beslenmeye ve düzenli spor yapmaya dikkat etmesi gerekmektedir. Aksi halde hareketsizlik ve kötü beslenme alışkanlığı yeniden cilt altı yağlanma sorununa yol açabilir.

Uygulama sonrası yaklaşık 14-21 gün korse kullanılması gereklidir. Bu sayede dokular çok daha rahat toparlanacaktır.

İşlemden sonra morluk, kızarıklık, ödem ve şişlik olabilir. Tüm bu belirtiler birkaç gün içerisinde düzelecektir. Bu süreci hızlandırmak adına bol sıvı tüketmeye, ilk günler dinlenmeye ve tuz tüketimini kısıtlamaya özen göstermelisiniz.

Klasik Liposuction ile Vaser Liposuction Arasındaki Farklar

  • Bu uygulamada klasik teknikten farklı olarak yağlar önce parçalanıp daha sonra vücut dışına alındığı için uygulama sırasında oluşan izler daha hızlı iyileşebilmekte ve kişide daha az belirgin olan izler kalabilmektedir. Bu izler birkaç ay içerisinde fark edilmeyecek bir hal alabilmektedir.
  • Bu uygulama esnasında yağ dokusunda klasik tekniğe göre kök hücreler daha az zarara uğramaktadır. Bu nedenle dolgu malzemesi olarak kullanılmak istendiğinde klasik teknikten daha fazla kullanılabilir kısım ortaya çıkmaktadır.
  • Kullanılan cihaz sadece yağ dokularını hedef aldığı için diğer dokularda (damarlar, sinirler, bağ doku ve cilt vb.) hasar meydana gelmez.
  • Uygulama sonrası kişiler daha hızlı toparlanabilmektedir ve işlem sonrasında klasik tekniğe göre çok daha az kızarıklık, morluk, şişlik ve ödem görülmektedir.