Obezite Cerrahisi Nedir?

Obezite cerrahisi; vücut kitle indeksi değeri %30’un üzerinde olan bireyler için kilo vermelerini kolaylaştıran ve hızlı kilo vermeyi destekleyen farklı pek çok operasyonun genel adıdır.

Yalnızca ilaç, egzersiz, diyet gibi uygulamalardan bir türlü yanıt alamayan, sağlığı tehdit altında olan ve değerlendirme bulguları hekim tarafından uygun bulunan bireylere işlem yapılır.

Obezite Cerrahisi Nasıl Yapılır?

Obezite cerrahisi türleri birden fazladır. Hangi işlemin kişinin durumuna uygun olduğunu bireyin hekimi; değerlendirme sonuçları ve anemnez (hasta öyküsü) bulgularına göre kararlaştırmaktadır.

Tüp Mide Ameliyatı

Mide içeriği belirli bir seviyeye ulaştığında zihnimize doygunluk sinyalleri ulaşmaktadır. Midenin özelliklerinden biri de bir bölümü alındıktan sonra kendini yenileyebilmesi ve tamamlayabilmesidir.

Bu iki özelliği temel alan tüp mide operasyonunda kişinin midesinin bir bölümü çıkarılır ve yeniden dikilir. Kalan kısım küçük hacimli olduğu için kişi hemen tokluk hissetmeye başlar ve kilo verme süreci ile paralel olarak mide kapasitesi normal düzeyde artacaktır.

Ancak birey eğer eski mideyi zorlayıcı alışkanlıklarını tekrar ederse mide yeniden eski büyük halini alabilir. Bu da işlemi başarısız kılacağından operasyon sonrası doktor ve diyetisyen eşliğinde birey yeni bir beslenme alışkanlığı kazanmalıdır.

Gastrik By-Pass Operasyonu

Bu işlemde kişinin midesi kesilerek küçültülür ve oluşturulan küçük mide onikiparmak bağırsağına değil direkt ince bağırsağa bağlanır.

Bu sayede bireyin tükettiği besinler tam olarak emilemeyeceğinden büyük kısmı dışarı atılır ve mide kapasitesi düştüğü için daha az beslenir.

Bu operasyonda kişinin birçok obezite cerrahisi uygulamasında olduğu gibi kan değerlerinin normal düzeyde olabilmesi için dikkatli beslenmesi çok önemlidir.

Mide Balonu

Vücuda kesi atılmadan endoskopi cihazı ile midenin içerisine hava ya da sıvı ile şişirilmiş bir balon yerleştirilir. Bu balon midenin büyük bir bölümünü kaplayacağı için midenin içine alabileceği besin miktarı azalmış olur.

Yine endoskopi cihazı ile birkaç dakikada çıkarılan mide balonu bireyin vücudunda 6 ay ile 1 yıl arasında kalabilmektedir.

Mini Gastrik By-Pass Operasyonu

Midede uzun bir poş oluşturulur ve ince bağırsağın 2 metre ileride olan kısmı ile bu poş birleştirilir. Ancak bu işlemde emilim düzeyi Majör Gastrik By-Pass ameliyatına göre daha düşük olduğundan bireyin vitamin ve mineral desteğine ihtiyaç duyabileceği unutulmamalıdır.

Daha ekonomik olması açısından hastalar tarafından tercih edilebilse de hekimin önerileri ön planda tutulmalıdır.

Duodenal Switch

Bu obezite cerrahi tekniği daha çok kronik rahatsızlıkları, yüksek kolesterolü ve vücut kitle indeksi fazla yüksek olan bireylere uygun olan bu işlem çok nadir tercih edilmektedir.

Oldukça kapsamlı dikkat isteyen bu işlemde vitamin ve protein eksikliği, kronik kötü kokulu ishal gibi problemler ortaya çıkma riskleri vardır.