Göğüs Estetiği Nedir?

Göğüs estetiği mamoplasti olarak da adlandırılan kadınlarda şekil problemlerini tedavi etmek ve erkeklerde ileri derecede jinekomasti problemini tedavi etmek gibi amaçlarla uygulanan cerrahi işlemlerdir. Bu uygulama;

  • Kişinin göğüslerinin yeterince gelişmemiş olması
  • Göğsün vücuda oranla çok büyük olması
  • Kilo alıp verme, doğum gibi sebeplerden dolayı göğüslerinde sarkma probleminin olması
  • Asimetrik göğüslerde eşitliğin sağlanması
  • Erkeklerde ileri düzeyde meme büyümesi
  • Kanser tedavisi sonrası göğsü alınan kişilerin tedavisini sağlamak gibi sebeplerden dolayı tercih edilmektedir.

Redüksiyon Mamoplasti (Göğüs Küçültme)

Göğüslerinin vücuduna oranla büyük olması halinde bel ve boyun omurlarına binen yükten dolayı kişilerde ağrı problemi görülebilmektedir. Bu durumun kalıcı tedavisini sağlamak adına göğüs küçültme estetiği uygulanabilmektedir.

Augmentasyon Mamoplasti (Göğüs Büyütme)

Doğum veya kilo değişimlerinden kaynaklanan göğüslerin kaybettiği hacmini yeniden kazandırmak için yapılmaktadır. Bu işlem için yağ enjeksiyonu ve implant tedavileri uygun olabilmektedir.

Kilo ve vücut oranları ile bireyin talep ettiği büyüklük miktarına uygun tedavinin planlaması yapılır. İşlem genel anestezi altında yaklaşık 1,5 – 2 saat kadar zaman almaktadır.

Jinekomasti

Hormon problemleri, obezite, spor yaparken steroidlerin kullanımı gibi nedenlerden dolayı erkeklerde göğüsler fazla miktarda gelişme gösterebilmektedir. Bu durumda ilk aşamalarında kişiler spor yaparak, kilo vererek ya da beslenme düzenini değiştirerek tedavi sağlanabilse de ileri düzeyde süt bezleri ve meme dokusu geliştiği için operasyon gerekli olmaktadır.

Göğüs Dikleştirme (Mastopeksi)

Kilo alıp verme, vücut kitle indeksinin çok yüksek olması, hormon problemleri, emzirme döneminden sonra göğüslerde sarkma meydana gelebilmektedir. Bu problemi tedavi etmek amacı ile mastopeksi ameliyatı uygulanmaktadır.

Bireyler aynı anda farklı göğüs estetiği problemlerini gideren operasyonlar geçirebilirler. Bireyin talepleri ve yaşadığı problemin durumuna göre tedavisi için hangi işlemlerin gerekli olduğu ve bunların hangi sıra ile uygulanacağı hekimi tarafından belirlenmektedir.

Göğüs İmplantı Türleri

Göğüs estetiği ameliyatlarında tercih edilebilecek göğüs implantı türleri:

  • Şekillerine göre; anatomik (damla) ve yuvarlak
  • İçerdiği maddeye göre; serum fizyolojik içerikli ve silikon
  • Dış dokusuna göre; pürtüklü ve pürüzsüz

Bireyler hekimleri ile birlikte göğüs estetiği sonucundan beklentilerine göre seçim yapma şansına sahiptir.