Burun Estetiği Nedir?

Burun estetiği; burundaki şekil problemleri ve solunum problemlerini tedavi etmek amaçları ile uygulanan ve tıpta rinoplasti olarak adlandırılan bir cerrahi tedavidir. Sanılanın aksine burun ameliyatları sadece estetik kaygılar nedeniyle yapılmamaktadır. Burun estetiği ile tedavi edilebilen hastalıklar;

  • Konka hipertrofisi (Burun Eti)
  • Burun Eğriliği (Septum Deviasyonu)
  • Doğumsal ya da sonradan gelişen travmalara bağlı burun şekil bozuklukları

Konka Hipertrofisi (Burun Eti)

Konka hipertrofisi halk arasında burun eti olarak bilinen kişinin solunumunun rahatça gerçekleşmesini engelleyen ve sesin netliğini de bozan bir sağlık problemidir.

Bu problem kişinin herhangi bir alerjisinin olduğu maddeye sık sık ya da uzun süreli maruz kalması halinde vücudun savunma mekanizması tarafından gerçekleştirilmektedir. Alerjen maddenin soluk ile daha fazla vücuda alınmasını bu yolla engelleyen beden, kalıcı hale gelen burundaki doku parçası sebebiyle soluk alıp vermeyi zorlaştırmaya başlar.

Kişiler burun estetiği tedavisi yaptırırken bu problemlerinden aynı ameliyat içerisinde kurtulabilmektedir.

Burun Eğriliği (Septum Deviasyonu)

Burun eğriliği problemi ülkemizde çok yaygın görülen burun şekil bozukluklarından biridir. Şekil olarak probleme yol açmasının yanı sıra kişide;

  • Horlama
  • Geniz akıntısı
  • Sabahları çok yorgun bir şekilde yataktan kalkma
  • Sabahları uyanmakta zorluk çekme sebebiyle iş veya eğitim yaşamında problemler
  • Sık sık tekrar eden sinüs iltihabı (sinüzit)
  • Geceleri daha çok görülmekle birlikte zaman zaman burun kanamalarının görülmesi
  • Baş ağrısı gibi problemlere de yol açmaktadır.

Kişiler burun estetiği operasyonu ile hem burun eğriliği probleminin yol açtığı komplikasyonlardan kurtulabilir hem de yüzleri ile orantılı estetik bir buruna sahip olabilirler.

Şekil Problemleri

Bireyler burunlarını beğenmediklerinde sosyal yaşamlarında özgüven problemi yaşayabilirler. Burun; genetik olarak yüz ile orantısız, kemer bölümü çok yüksek, uç kısmı düşük, ön kısmı fazla büyük, gereğinden fazla küçük veya gereğinden fazla büyük olabilir.

Tüm bu problemler kişinin hayal ettiği ve istediği buruna kavuşabilmesi için aynı operasyon içerisinde tedavi edilebilmektedir. Kişinin talepleri dikkate alınarak operasyon öncesinde dijital ortama aktarılmış hastaya ait fotoğraflar üzerinden nasıl bir sonuç elde edileceği üzerinde görüşülebilmektedir. Bu sayede operasyon sonucu kişi için bir sürpriz olmaktan çıkacağı gibi kişi beğenmediği noktaları değiştirebilmektedir.