Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti) Nedir?

Göz kapağı estetiği (Blefaroplasti); göz kapakları, göz altı ve çevresinde bulunan dokularda karşılaşılan estetik problemlerini gidermek amacı ile yapılan işlemlerdir.

Bireylerde; sigara, alkol, uyku düzensizliği, psikolojik rahatsızlıklar, hava kirliliği, fazla miktarda kafein tüketimi gibi nedenlerden dolayı göz ve çevresinde bulunan cilt dokusunda çeşitli problemler baş gösterebilmektedir.

Ciltteki;

  • Renk değişimi
  • Bollaşma ve sarkma
  • Kırışıklık ve ince çizgiler
  • Göz kapağı düşüklüğü ve yorgun görünüm
  • Göz altı ve göz kapağında torbalanma gibi problemler göz kapağı estetiği veya diğer adı ile blefaroplasti uygulamaları ile giderilebilmektedir.

Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti) Nasıl Yapılır?

Göz kapağı estetiği (Blefaroplasti) uygulamaları birey muayene edildikten sonra var olan problemlere göre planlanmaktadır ve aynı operasyon içerisinde birden fazla problem ele alınabilmektedir.

Alt Göz Kapağı Estetiği

Bireyde çeşitli nedenlere bağlı göz altı torbaları, göz altının kararması, alt göz kapaklarında çökme sonucu gözlerde çukurlaşma gibi problemler düzeltilebilir.

Burada yer alan estetik problemlerin bir kısmı deri altı yağ kümelerinin sarkması bir kısmı da derinin sarkması ile ortaya çıkmaktadır.

Endoskopi uygulaması ile yağ kümelerinin yeri yeniden konumlandırılabilmektedir ve deri fazlalıkları kesilip deri gerdirilerek alt göz kapağında daha genç, gergin ve güzel bir görünüm elde edilebilmektedir.

Operasyon için kesi kirpik diplerinden yapıldığı için uygulama sonrasında bireylerde iz kalmamaktadır.

Çökme ve gözün çukurlaşması gibi problemler için de bölgeye yağ enjeksiyonu uygulaması yapılabilir.

Üst Göz Kapağı Estetiği

Göz kapağı düşüklüğü operasyonu her yaştan bireye uygulanabilen bir operasyon olup bölgede yer alan fazla deri ile kasın kesilip yeniden şekillendirilmesidir.

Kesi tam göz kapağının katlandığı yerden yapıldığı için ameliyat sonrası bireyde iz kalmamaktadır.

Bu uygulama kaş kaldırma, alın germe gibi operasyonlar ile birlikte aynı ameliyatta uygulanabilmektedir.

Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti) Sonrası Süreç Nasıldır?

Uygulama esnasında bireyin geçirdiği işlemlerin sayısı arttıkça iyileşme süreci de aynı oranda cüzi bir farkla artabilmektedir. Operasyon sonrası ödem problemi için su tüketimine ağırlık verilmeli ve tuz tüketimi, sodyum değeri yüksek olan paketli gıdalardan uzak durulmalıdır.

Birey doktorunun verdiği ilaçların dışına çıkmamalı ve herhangi bir konuda hareket etmeden önce doktoruna danışmalıdır.