Kas Estetiği Nedir?

Kas estetiği; egzersiz ve diyet ile bir türlü kişinin istediği herhangi bir vücut bölgesinde kaslı ve hacimli bir görünüm elde edememesi durumunu çözmek için estetik cerrahi uzmanı tarafından uygulanan operasyonlara verilen addır.

Kişiye hayal ettiği kaslı görünümü verebilmek için yağ enjeksiyonu ile liposuction teknikleri uygulanmaktadır. Erkek ve kadın bireylerde müdahale edilen bölgeler farklılık göstermekte olup talep edilen görüntü kısa sürede kişiye kazandırılabilmektedir.

Sıklıkla kas estetiği operasyonu için başvurulan bölgeler;

  • Karında baklava görünümü
  • Omuzlarda deltoid kası
  • Kalça kasları (Brezilian Butt Lift)
  • Pektorel kaslar (göğüs kası)
  • Pazu bölgesindeki kaslar
  • Sırtta kelebek adı verilen kaslar
  • Üst bacak kasları şeklindedir.

Bireyde maksimum düzeyde işlemin verimli olabilmesi için sportif, atletik bir vücut yapısı büyük önem taşımaktadır. Ancak zayıf kişilerde de uygulama sonuç verebilmektedir.

Kas Estetiği Nasıl Yapılır?

Bireyde kas estetiği uygulamasının yapılabilmesi için ilk olarak hekiminin gerekli tetkikleri yapması ve vücudun yağ ile kas oranının işlemin sonucu için gerekli düzeyde olup olmadığını kontrol etmesi gerekmektedir.

İşlem için uygun kişilere seans planlaması yapılır. Ardından bireye steril ameliyathane koşulları altında kendi vücudundan liposuction tekniği ile elde edilen yağ dokusu santrifüjlenip dolgu malzemesi haline getirildikten sonra görünümünü değiştirmek istediği kas bölgesine enjekte edilir.

Liposuction işleminin bölgeleri seçilirken hafif yağlanma olan kısımlar ve öne çıkarılmak istenilen kasın vurgusunu arttırmak için etrafındaki doku tercih edilir.

Kas Estetiği Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kas estetiği uygulaması sonrasında bireyin birkaç hafta korse kullanması ve bu sayede dokuya/dokulara verilen şeklin korunması ile daha kolay toparlanmasına yardımcı olunması sağlanabilmektedir.

İyileşme sürecinde kişiye yağ dokusu enjekte edildiği için bunun bir kısmının vücut tarafından emilmesi beklenir. Bu emilim yaklaşık 6 ay sonra maksimum düzeye ulaşır ve bu süreç tamamlandığında elde edilen görünüm kalıcıdır.

Bazı bireylerde yağ emilimi beklenenden fazla olabilir ve bu durumda işlem 6 ayın sonunda yeniden tekrarlanabilir.

Bunların dışında bireyin kilo alması bölgedeki yağ miktarını arttırabileceği için işlemin görünümünü ortadan kaldırabilmektedir. Bu nedenle bireyin uygulama sonrasında beslenmesine ve egzersiz düzenine dikkat etmesi önemlidir.