Brezilya Popo Estetiği (BBL)

Brezilya popo estetiği; popo büyütme ya da Brezilian Butt Lift şeklinde adlandırılan cerrahi bir işlemdir.

Türk kadınlarının vücut yapısı bölgesel yağlanma problemine yatkın ve kalça kemiği geniş olan genetik bir yapıya sahiptir. Bu nedenle kalça bölgesi genel olarak düz ve yaygın bir formda olmaktadır. Tüm vücut tiplerine sahip olan bireyler bu uygulamayı yaptırabilirler. Popoya istenilen formu verebilmek için bireyin hekimi;

  • Silikon implant yerleştirme
  • Yağ enjeksiyonu şeklinde işlemler tercih edebilir.

Brezilya Popo Estetiği Nasıl Uygulanır?

Uygulama tercih edilecek olan tekniğe göre sedasyon anestezi tekniği veya genel anestezi ile steril ameliyathane koşulları altında estetik cerrahi uzmanı tarafından yapılmaktadır.

Silikon İmplant Yerleştirme

  • İlk olarak kişinin beden ölçülerine uygun implant boyutları ayarlanır.
  • Genel anestezi uygulandıktan sonra kişinin kalça bölgesinden kesi yapılır ve kas dokusu üzerine implantlar yerleştirildikten sonra estetik dikiş atılır.
  • İşlem genel olarak 1 – 2 saat kadar sürmektedir.

Bireyin vücudunda yeterli yağ dokusu bulunmadığı durumlarda silikon implant seçeneği tercih edilmektedir.

Yağ Enjeksiyonu ile Brezilya Popo Estetiği

  • Yağ enjeksiyonu ile Brezilya popo estetiği uygulaması için özel mikro kanüller yardımıyla kişinin bölgesel yağlanma probleminin olduğu göbek, bel ve yanlardan (simitler) yağ dokusu alınarak bir yerde toparlanır.
  • Alınan yağ dokusu dolgu malzemesi haline getirilmek üzere santrifüjden geçirilerek kullanılacak olan kısım kullanılmayacak olan kısımdan ayrıştırılır.
  • Bireyin kendi vücudundan elde edilen dolgu malzemesi kalçasına enjekte edilerek poponun şekillenmesi sağlanır. Bu sayede uygulama kişinin kilo vermeye dirençli olan bölgelerinden alınan yağlar ile bir miktar bölgesel zayıflama olması da uygulamanın sağladığı avantajlardandır. Kişinin bel vurgusunu arttırmak için genel olarak belin yan kısımlarından yağ dokusunun alınması da tercih edilmektedir.
  • İşlem yaklaşık olarak 30 dakika – 1 saat dakika kadar sürmektedir.

Bunların dışında yağ enjeksiyonu konusunda bilinmesi gereken bir nokta da bir kısım yağın vücut tarafından birkaç ay içerisinde emildikten sonra kalan görünümün kalıcı olacağıdır. Eğer kişide çok fazla yağ emilimi olursa uygulamanın tekrarlanması gerekebilir.

Kişinin yağ enjeksiyonu ile popo estetiği sonrasında kilosunu korumaya dikkat etmesi kilo alımına bağlı kalçadaki formun bozulmasını önlemek adına da önemlidir.