Bir Günde İmplant Tedavisi

Bir günde implant tedavisi birey kliniğe geldiğinde hemen tedavisinin tamamlanıp seans bitiminde klinikten ayrılırken yeni implantlarına kavuşmuş biçimde çıkmış olması anlamına gelmektedir. Bu uygulama son derece hızlı ve kişinin eksik diş veya dişler kaynaklı yaşadığı problemlere anında çözüm sunan pratik bir tedavidir.

Sanılanın aksine yalnızca tek bir dişte veya az sayıda dişte değil;

  • Tek diş
  • Komple ağız
  • Kişinin eksik dişleri sayısınca istenildiği gibi uygulama yapılabilmektedir.

Bir Günde İmplant Tedavisi Nasıl Yapılır?

Eğer bireyin implantı destekleyecek olan çeke eklemi ve damak gibi dokularında herhangi bir problem yoksa aynı gün içerisinde diş çekiminin ardından implant tedavisi yapılabilmektedir. Özel görüntüleme cihazı ile kişinin uygulama sırasında dokuları hekim tarafından anında kontrol edilebilmektedir. Tüm işlem basamaklarını doktor monitörden takip eder.

İlk olarak lokal anestezi uygulaması ile bölgede yeterli uyuşukluk sağlanır.

Ardından frez adı verilen özel bir alet yardımıyla çeneye implant yerleştirilir ve iyileşme kapağı takılır.

Son olarak kapak üzerine konumuna uygun olan protez diş de eklenerek işlem sonlandırılır.

Bir Günde İmplant Tedavisi Sonrası İyileşme Süreci

Dental implant tedavisi yapıldıktan sonra bireyler ilk birkaç saat anestezinin etkisi geçene kadar herhangi bir katı veya sıvı gıda tüketmemelidir.

Operasyon sonrası ilk saatler atlatıldıktan sonra birkaç gün iyileşme tamamlanana kadar çok sıcak ve çok soğuk besinler tüketilmemelidir. Püre formunda, çiğnenmek zorunda kalmayan, ılık çorba gibi öğünler yapılabilir.

Ağrı problemi için yalnızca hekiminiz tarafından önerilmiş olan ağrı kesici ilacı kullanmalı ve bunun dışında herhangi bir ilaç kullanmadan önce hekiminize sorarak fikrini almalısınız.

Dikişlere gereken hassasiyeti göstermeli ve doktorunuzun belirttiği zamanda dikişlerinizi aldırmak için kontrole gitmelisiniz.

Kişiler işlemden sonraki ilk saatlerde ağız içerisinde biriken sıvıyı ve kanamayı tükürmek isteyebilir. Ancak tükürme veya su ile ağzı gargara yaparak çalkalama gibi eylemler kanamanın durması için gereken süreyi uzatır ve iyileşmesini geciktirir. Bu nedenle bu isteğiniz karşısında sabırlı olmalı ve dokunun toparlanmasına izin vermelisiniz.

İşlem sonrası kanama, şişlik gibi belirtiler kendiliğinden iyileşmesi beklenen normal durumlardır, endişelenmeyiniz.