Boyun Germe Ameliyatı Nedir?

Boyun germe; boyun bölgesinde meydana gelen derinin bollaşması ve sarkması problemlerini gidererek boynun düz ve genç bir görünüm kazanmasını sağlayan bir cerrahi operasyondur.

Yaş alma sonucunda bireylerin boyun bölgesindeki cilt dokusu elastikiyetini yitirerek sarkma ve kırışıklık problemleri ortaya çıkabilir. Ani kilo kaybı da her yaşta kişinin çok fazla kilo alıp daha sonra bu kiloları hızlı bir şekilde vermesi sonrasında boyun bölgesindeki derinin bollaşarak sarkmasına sebebiyet verebilir.

Tüm bu problemleri gidermek için ameliyathane ortamında kişinin boyun germe operasyonu geçirmesi gerekmektedir.

Boyun Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Boyun germe operasyonu genel anestezi altında estetik cerrahi uzmanı tarafından ameliyathane ortamında gerçekleştirilen bir işlemdir.

Bireyde yapılacak olan kesiler kulakların ön tarafında kulak memesi ve oradan da kulağın arkasına doğru gelecek şekilde atılır. Bu sayede uygulama sonrası ameliyat kesileri kulağın saçlı deri kapanan yerlerinde kalır ve geriye çok az iz kalacağı için kişi kendisi belirtmediği sürece boyun germe ameliyatı geçirdiğini yeni tanıştığı bireyler fark etmeyecektir.

İşlem sonrasında cilt gerilir fazla doku kesilir ve kalan kısım gerdirilerek yeniden dikilir. Operasyon esnasında kanın birikmesini engellemek amacı ile kişiye küçük dren yerleştirilir.

Boyun Germe Ameliyatı Sonrası Süreç Nasıldır?

  • Boyun germe ameliyatı sonrasında ortalama 5 saat sonra hastanın yürütülmesi ve beslenmeye başlaması gerekmektedir.
  • 1 hafta boyunca kişinin bandajları kalır. Bandajlar dokuların tutunması ve iyileşmesi için büyük önem taşır.
  • Drenler genellikle ertesi gün ya da 2 gün sonra bireyin hekimi tarafından çıkarılır.
  • Bireyin uygulama sonrası ilk haftalarda ameliyat yerindeki ödem, şişlik, morluk ve kızarıklık gibi problemlerinin kendiliğinden iyileşmesi beklenir.
  • Operasyon sonrası ağrıları hafifletmek adına kişiye ağrı kesici ve sıvı desteği verilir. Bu süreçte genelde kişinin ağrı eşiğine bağlı olarak çok şiddetli değil tolere edilebilir ağrı görülmektedir.
  • Ameliyat izleri ilk aylar belirgin olabilir; ancak 1 yıl içerisinde giderek belli belirsiz bir hal alır. Kesi yeri özenli bir şekilde seçildiği için kişi bu iyileşme sürecinde sosyal yaşamında zorluk çekmeyecektir.