Erkeklerde Yağ Aldırma Nedir?

Erkeklerde yağ aldırma işlemi; genel olarak spor ve diyet yapmasına rağmen bölgesel yağlanma probleminden kurtulamayan kişilerde bu bölgelerdeki yağ dokusunun alınması şeklinde uygulanan bir işlemdir. Kadınlarda uygulanan liposuction (yağ aldırma) tekniği ile uygulama bakımından hiçbir farklılığı bulunmamaktadır.

Uygulama genel kanının aksine zayıflama amaçlı yapılmamaktadır. Vücut kitle indeksi (BMI) %30’un altında olmayan kişilere yağ aldırma tekniği uygulanmamaktadır. Uygulamanın esas amacı kilo verme konusunda inatçı davranan yağların alınarak kişinin istediği forma ulaşması için hızlı bir çözüm sunmaktır. Bazı bireylerde çok sıkı diyet ve egzersizler dahi istenilen incelmeyi sağlamayabilmektedir. Bu durumda erkeklerde yağ aldırma işlemi sorunun çözümü olabilmektedir.

Erkeklerde Yağ Aldırma Nasıl Yapılır?

Liposuction olarak da adlandırılan bu işlem sırasında küçük kanüller kullanılarak kişinin yağ dokusundan tek seferde yaklaşık olarak 4 – 5 litre kadar yağ alınmaktadır.

Aslında daha fazla yağ dokusu alınabilse de yağ dokusunun insan vücuduna olan faydaları düşünülerek dokunun aşırı azalmasına bağlı problemler ortaya çıkabileceğinden vücudu korumak adına genelde hekimler 6 litreyi aşmamaya dikkat ederler.

Uygulama kişiye özel olarak bel, basen, kalça, karın, uyluğun iç kısımları, üst kol, üst bacaklar ve yanlarda (simitler) vücuttan orantısız olarak fazla yağ dokusunu barındıran herhangi bir bölge seçilerek yapılır.

Operasyonun süresi kişinin kaç tane bölgesine işlem yapılması gerektiğine göre değişiklik göstermektedir.

Erkeklerde Yağ Aldırma İşlemi Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • Yağ aldırma uygulaması yaptıran bireylerin dikkatli olmaları gereken en önemli nokta bundan sonraki süreçte beslenme ve egzersiz düzenlerine özen göstermeleridir.
  • Uygulama sonrası ilk günlerde kişi dinlenmeli ve fiziki aktivitelerden kaçınmalıdır.
  • İlk günler ödemi arttırabileceği ve iyileşme sürecini uzatabileceği için alkol ve sigara tüketiminden uzak durulmalıdır.
  • Uygulama sonrası işlem yapılan bölgede ödem, şişlik, kızarıklık ve morarmalar görülebilir. Kişiler bu konuda endişelenmemeli ve bunların kendiliğinden iyileşeceğini bilmelidir.
  • İyileşmeyi desteklemek adına hafif ve sağlıklı, dengeli öğünler yapılmalı, bol bol su içilmeli ve tuz kullanımı ödemi arttırmamak adına kısıtlanmalıdır.
  • İlk günler doktorunuzun önerdiği bir korse kullanabilirsiniz. Korse kullanımı dokuların daha hızlı iyileşmesine katkıda bulunacaktır.