Lip Lift Dudak Estetiği Nedir?

Lip lift dudak estetiği bireyin dudaklarının gereğinden kısa olduğunu düşünmesi üzerine dudaklarının üst tarafa kaldırılarak burun ile dudak arası mesafenin azaltılması işlemidir. Dudak dolgu işlemleri ile de giderilebilen bu problem dolguların geçici olması veya fazla şişkin durmasından hoşlanmayan ve problemine kalıcı bir çözüm arayan kişiler tarafından daha çok tercih edilmektedir.

Ancak 40 yaş sonrası cildin elastikiyetini kaybetmesi sebebiyle operasyonun sonucunda değişim gözlemlenebilir. Bu dönemde işlem yeniden tekrarlanarak tekrar aynı görünümü elde edebilirsiniz.

Lip Lift Dudak Estetiği Nasıl Yapılır?

Lip lift dudak estetiği uygulamasında burnun ucunun alt kısmından fark edilmeyecek bir yere kesi atılarak işleme başlanır. Buradan bir miktar doku alındıktan sonra yeniden dikiş atılır ve mesafenin kısalması ile dudağın yukarı çekilmesi sayesinde dudak daha geniş bir görünüme ulaşır.

Dudağın biçimini korumak adına kesi kat kat ve çok güçlendirilmiş biçimde yapılmaktadır. Bireye uygulama esnasında eğer talep ediyorsa dudak dolgunluğunu sağlamak için dolgu enjektesi de yapılmaktadır.

Estetik cerrahlar burun ile dudak arasındaki mesafenin olması gereken miktarını 12 – 15 mm arasında tutmayı daha uygun görmektedirler. Bu nedenle mesafenin uygun kısalığını ayarlamak için işlem öncesinde kişinin dudağı ile burun ucu arasında ölçümler yapılarak işaretler konulur.

Lip Lift Dudak Estetiği Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • Lip lift dudak estetiği uygulaması sonrasında bireyin iyileşme süresi ortalama olarak 1 haftadır.
  • Bireye bu dönemde buz masajı önerilebilir. Ancak doktorunuzun önerisi olmadığı halde buz masajı yapmamalı; ilk olarak kendisine danışmalısınız.
  • İlk 3 gün dudağınızda aşırı şişlik ve ödem olması beklenen bir durumdur ve kendiliğinden bu durum geçecektir.
  • Dikişleriniz alındıktan sonra normal yaşamınıza geri dönebilirsiniz.
  • Birkaç ay içerisinde ameliyat iziniz belirginliğini en minimum düzeye indirgeyecektir.
  • Dikişleriniz alınana kadar bölgeye herhangi bir makyaj uygulaması veya bakım kremi gibi kozmetik ürünler değdirmemelisiniz.
  • Operasyon sonrasında dudak hareketinde ve mimiklerinizde kısıtlanma görülmemektedir. Ancak ilk zamanlar burunda yapılan işlemler derinin gerilmiş görünmesine sebep olabilmektedir. İlk günler atlatıldıktan sonra bu problem de ortadan kalkacaktır.