Uvulopalatoplasti (Küçük Dil Kısaltması) Nedir?

Uvulopalatoplasti (Küçük dil kısaltması); çeşitli sebeplerden dolayı küçük dili büyümüş olan bireylerde olması gereken ebata ulaştırılıp bireyin uyku esnasında rahatça soluk alıp vermesi amacı ile uygulanan bir işlemdir.

Uvula, damağın orta kısmında bulunan ve halk arasında küçük dil olarak adlandırılan bir organdır. Bu organın görevi yiyeceklerin yutulma esnasında soluk borusunun girişini kapatıp besinlerin bu kısma girmesini engellemek ve soluk alıp verme esnasında yemek borusunu kapatarak bu geniz akıntısı esnasında mukusun yemek borusuna kaçmasını engellemektedir.

Küçük dil büyümesi;

  • Horlama,
  • Uyku apnesi,
  • Burun eti olan bireylerde burun yerine ağızdan nefes alıp verme alışkanlığı
  • Alerjilerin üst solunum yollarını sürekli olarak etkilemesi gibi durumlardan dolayı vücudun solunum yollarına kaçması muhtemel olan havadaki toz, kir gibi zararlı partiküllerin engellenmesi amacı ile savunma sistemi tarafından gerçekleştirilir.

Uvulopalatoplasti (Küçük Dil Kısaltması) Nasıl Yapılır?

Uvulopalatoplasti uygulaması esnasında en çok lokal anestezi tercih edilmektedir. Bölge uyuşturulduğu için işlem esnasında herhangi bir ağrı ya da acı hissi duyulmamaktadır. Lazer uygulaması ile kısa süre içerisinde küçük dilin küçültülmesi sağlanır.

Bu sayede artık solunum yollarının önünde gereğinden büyük bir doku parçası olmayacağı için uyku esnasında solunumun zorlanması ve horlama problemleri ortadan kalkmaktadır.

Uvulopalatoplasti (Küçük Dil Kısaltması) Sonrası Süreç

Küçük dil kısaltması operasyonu sonrası lazer uygulamalarında lokal anestezisinin etkisi geçtikten sonra ağrı problemi ortaya çıkabilir. Bu durumda bireyler doktorlarının kendileri için önerdiği ya da reçete ettiği ağrı kesici dışında herhangi bir ilaç kullanmamalıdır. Özel hususlar hakkında kişiler ilaç değişikliği yapmadan önce mutlaka doktoruna danışmalıdır.

İşlem sonrasında iyileşmeyi desteklemek için kişiler doktorunun belirttiği biçimde beslenmeli ve bol su tüketmelidir.

Uygulama sonrası ilk günler çok sıcak ve çok soğuk besinler tüketmek komplikasyonlara neden olabileceğinden kaçınılmalıdır.

Operasyon sonrası süreçte kişilerin başı yukarıda olacak biçimde uyumaları önerilmektedir.

Sigara dumanına maruz kalmak da küçük dil büyümesi problemine sebep olabilir. Bu nedenle bireyler sigara alışkanlığına sahipse bırakmalı ve sigara dumanı bulunan ortamlardan uzak durmalıdır.