Bişektomi Operasyonu Nedir?

Bişektomi operasyonu; yanak inceltme operasyonu olarak da bilinen yanağın hatlarını belirginleştirmek amacıyla yapılan bir estetik işlemdir.

Yanak bölgesindeki bichat adı verilen yağ dokusu bazı kişilerde normalden fazla gelişebilmektedir. Bazen zayıf kişilerde dahi genetik olarak fazla yağ dokusu olduğu görülebilir. Yanaklardaki bu yağ birikimi diyet ve egzersizle atılmaya karşı direnç gösterdiğinden bu bölgeden kilo vermek çok zorlayıcı olabilmektedir. Daha yuvarlak bir yüze (elma yanak) neden olan bu yağ dokusu bişektomi operasyonu ile çıkarılabilir ve bireyde daha ince ve net çizgilere sahip bir yüz görünümüne ulaştırılabilir.

Bişektomi Operasyonu Nasıl Yapılır?

Bişektomi lokal anestezi ile uygulanan kısa süreli ve çok küçük bir kesi sayesinde iz kalmadan yapılabilen bir operasyondur.

Bireye 1 cm’lik bir kesi açıldıktan sonra bichat yağ torbaları yanaklardan çıkarılmaktadır. Bu uygulama sonrasında bireyde herhangi bir kasta problem, mimiklerde sorun veya gülümseme esnasında kişiyi rahatsız edebilecek gerginlik vs. gibi herhangi bir durum ortaya çıkmamaktadır.

Uygulama ortalama olarak 45 dakika kadar zaman almaktadır ve 1 ya da 2 adet kendiliğinden eriyen dikiş ile sonlandırılmaktadır. Bu sayede bişektomi operasyonu geçiren bireylerin dikiş bakımı ve dikiş aldırma gibi problemlerle karşılaşması söz konusu olmamaktadır.

Her ne kadar kolay ve kısa süreli bir işlem olsa da bişektomi operasyonu bir cerrahi uygulamadır ve yalnızca estetik cerrahi uzmanları tarafından klinik ortamda uygulanması gerekmektedir.

Bişektomi Operasyonu Sonrası Süreç Nasıldır?

  • Bişektomi ameliyatı geçiren bireylerin iyileşme sürecinde ilk günler çok sıcak ve sert yapılı, çok fazla çiğneme gerektiren besinlerden kaçınması gerekmektedir. Bireylere daha çok çorba ve püre halindeki öğünler yapması tavsiye edilmektedir.
  • Bol miktarda su tüketimi de operasyon sonrası ödemi azaltmak ve dokuların toparlanmasına yardımcı olmak adına önemlidir.
  • İlk birkaç günü atlatan bireyler kontrole gittikten sonra doktorlarının onayı ile normal yaşamlarına geri dönebilirler.
  • Operasyon sonrası dikkat edilmesi gerekenlerden biri de ani yüz hareketlerinden kaçınılması gerektiğidir. Ani hareketler henüz dokular yerine tam oturmadığı için komplikasyona yol açabilir. Bu süreci sakin bir şekilde evde dinlenerek geçirmek en doğrusu olacaktır.