Jinekomasti (Erkeklerde Meme Büyümesi) Nedir?

Jinekomasti; çeşitli nedenlerden dolayı erkeklerde eşey (cinsiyet) hormonlarının düzeyinde anormallik olması sonucu bireyin tek veya her iki göğsünde meydana gelen anormal gelişmesine verilen addır. Farklı 4 evre şeklinde aşamaları bulunan jinekomastinin tüm evrelerinde operasyon gerekli değildir.

Obezite, ilaç kullanımı, yenidoğan ve ergenlik döneminde görülen hormon değişimleri, östrojen üretimini destekleyen besinler bakımından zengin beslenme, vücut geliştirme esnasında vücuda alınan bazı maddeler farklı aşamalarda jinekomasti problemine sebebiyet verebilmektedir.

Jinekomasti Evreleri

Yenidoğan döneminde bebeklerde annenin plasentası aracılığıyla geçen östrojen hormonu bir süreliğine ve ergenlik döneminde henüz hormon dengesi tam kurulmadığından geçici jinekomasti görülebilmektedir. Bunlar tedavi gerektirmeyen ve kendiliğinden geçen durumlardır. Bunun dışındaki jinekomasti problemleri farklı evrelere göre farklı şekillerde tedavi edilirler.

1.      Evre

Deride bollaşma, sarkma gibi durumlar yoktur ve hafif düzeyde büyüme vardır. Bu evrede bireyler sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz ve hormon değişimine sebep olan etkenin ortadan kaldırılması ile problemi çözebilir.

2.      Evre

Bu evrede tıpkı 1. evrede olduğu gibi sarkma yoktur; ancak göğüsler daha büyük ve belirgindir. Bu evrede bireyler yine birinci evrede olduğu gibi egzersiz, diyet ve hormon düzeyini yeniden dengelemek için sebebin ortadan kaldırılmasına yönelik hareket edebilir veya lokal anestezi altında liposuction işlemini tercih edebilir.

3.      Evre

Bu evredeki bireylerde göğüsler hem büyümüş hem de sarkmış durumdadır ve deri fazlalığının tedavisi için bireye cerrahi tedavinin uygulanması gerekmektedir.

4.      Evre

Bu evrede bireyin göğüslerinde sarkma, büyüme ve süt bezlerinde gelişme görülmektedir; göğüsler kadın göğüsleri ile yapı olarak çok yakındır. Hem deri altındaki yağ ve süt kanallarına ait dokuların alınması hem de derideki sarkıklığın düzeltilebilmesi için operasyon gereklidir.

Jinekomasti Operasyonu Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Jinekomasti operasyonu sonrası hekiminizin önerdiği korseyi kullanarak dokuların iyileşmesine katkıda bulunulabilir.

İyileşme sürecini tamamladıktan sonra yeniden aynı problemi yaşamamak adına bu problemi ortaya çıkaran etkeni ortadan kaldırmak, düzenli egzersiz yapmak ve doğru biçimde beslenmek önemlidir. Ayrıca kişinin fitoöstrojen olarak adlandırılan;

  • Mercimek
  • Soya ve soya ürünleri
  • Elma
  • Nar
  • Havuç
  • Çilek
  • Kızılcık
  • Üzüm gibi vücutlarında fazla östrojen salınımına sebep olabilecek besinleri dikkatli bir şekilde tüketmesi önerilir.