Kaş Kaldırma Nedir?

Kaş kaldırma; herhangi bir nedenden dolayı elastikiyetini kaybeden veya genetik olarak sarkık duran cildin kaşlardaki görünümünü düzeltmek amacı ile uygulanan estetik işlemlerdir. Bu uygulama sayesinde birey daha genç, canlı ve gergin kaşlara sahip olabilir.

Ameliyatsız yapılan kaş kaldırma teknikleri:

  • Dolgu uygulaması
  • Focus Ultrason (HIFU) Tekniği
  • Botoks uygulaması
  • İp ile kaş kaldırma tekniği (Örümcek Ağı Estetiği)
  • Fraksiyonel Radyo Frekans (Altın iğne) Tekniği

Kaş Kaldırma Nasıl Yapılır?

Farklı biçimlerde uygulanan kaş kaldırma işlemleri için operasyonsuz uygulamalar tercih edilse de işlemin güvenilirliği açısından mutlaka bunların bir estetik cerrahı tarafından klinik ortamda yapılması tavsiye edilir.

Dolgu Uygulaması

Kalıcı olmayan ve zaman zaman tekrarlanması gereken işlemlerden biri olan dolgu uygulaması kaş üzerine az miktarda dolgu enjekte edilmesi şeklinde ele alınmaktadır.

Kısa bir işlemdir ve uygulanan dolgu miktarı çok azdır. Bu nedenle iyileşme süreci diğer uygulamalara göre daha hızlıdır.

Focus Ultrason (HIFU) Tekniği

Bu işlemde ultrasonik ses dalgaları kullanılarak kaşların cildi ısıtılır. Isınma cildin kendini yenilemesini sağlar. Birkaç seans tekrar ile cildin elastikiyet özelliği arttırılır ve bu sayede problem giderilmiş olur.

Botoks Uygulaması

Botoks uygulamasında en çok endişelenilen nokta mimiklerdeki doğallığın kaybolabileceği yönündedir. Ancak kaş kaldırma amaçlı uygulanan botoks miktarı oldukça düşüktür.

Lokal anestezi özelliği bulunan krem uygulaması yapıldıktan sonra yeterli miktarda botoks kaş bölgesine enjekte edilir. Kaşın doğal hareketini sekteye uğratmaz.

İp İle Kaş Kaldırma Tekniği (Örümcek Ağı Estetiği)

Kaş asma olarak da adlandırılan ip ile kaş kaldırma tekniği esnasında özel medikal ipler kullanılmaktadır.

Cilt altından ipler kaşa yerleştirilir ve yukarı doğru uzatılarak uç kısmı cilt üstüne çıkarılır. Ardından kaşa şekil verilip cilt dışında kalan ip kesilir. Bu sayede ipler cilt altında kalmış olur ve görünmezler.

Fraksiyonel Radyo Frekans (Altın İğne) Tekniği

Özel mikro altın iğneler kullanılarak kaş bölgesine yüksek frekanslı dalgalar gönderilir. Bu dalgalar ciltteki kolajen üretimini destekleyerek cildin yeniden esnek ve gergin görünmesini sağlamaktadır.

Kaş kaldırma uygulamalarından hangisinin birey için uygun olduğunu muayene bulguları değerlendirildikten sonra hekimi tarafından kararlaştırılmaktadır.