Gıdı Estetiği Nedir?

Gıdı estetiği; gıdı bölgesinde yağ birikimi ve/veya deri fazlalığı olan bireylerde bu problemleri gidererek gıdı bölgesinin dümdüz, estetik bir görünüm almasını sağlamak amacı ile yapılan işlemleri ifade etmektedir. Bu uygulama sonrası kişinin yüz ve çene hatlarındaki vurgu artar ve kişi daha zayıf, daha gençleşmiş bir görünüme kavuşmuş olur.

Gıdı Nedir?

Gıdı; çene altında bulunan boynun başlangıcı ile çenenin bitişi arasında kalan bölgeye verilen addır. Bireylerde kilo alma, ileri yaş, genetik faktörler gibi pek çok sebepten dolayı gıdıda yağ birikimi ve sarkma ile kötü bir görünümün meydana gelmesi çok sık karşılaşılan durumlar arasındadır.

Öte yandan bazı bireyler zayıf oldukları halde vücutlarındaki yağ oranının fazlalığı, kötü beslenme, kötü alışkanlıklar ve genetik nedenlere bağlı gıdı oluşumu görülebilmektedir.

Gıdı Estetiği Nasıl Yapılır?

Bireyin durumu incelendikten sonra hekimi tarafından gıdı estetiği sağlamak adına cerrahi veya cerrahi olmayan işlemler ile gıdı problemi giderilebilir.

Ameliyatsız Gıdı Estetiği

Daha çok fazla kilo problemi olan, yağ oranı nedeniyle veya genetik etkenler sebebiyle sorun yaşayan bireylerde gıdı bölgesindeki deri altındaki fazla yağ liposuction tekniği ile alınmaktadır.

Yağ dokusunun fazla olduğu ve deride sarkma sorunu da yaşayan bireylere uygun bir işlem değildir. Deri sarkması olan bireylerde yağ dokusunun alınması ile problem daha belirgin bir hale gelebilir. Ayrıca kişilerin liposuction sonrası tekrar gıdı bölgesinde yağlanma sorunu yaşamaması için kilo almamaya ve kötü beslenme alışkanlıklarını değiştirmeye de ihtiyacı vardır.

Yapılan uygulamalar arasında USG dalgaları, termal uygulama ve hyalüronik asit tedavisi de yer almaktadır. Ancak bu tür uygulamalar çok küçük problemi olan veya gıdı oluşumuna karşı koruma sağlamak isteyen bireylere uygundur.

Gıdı Estetiği Ameliyatı

Özellikle sarkma ve gıdı problemini birlikte gidermek için tercih edilir. Aynı zamanda yüz gerdirme operasyonu esnasında da yapılabilen bir işlemdir.

Kişiye kulak arkasında kalacak şekilde kesiler açılarak boyun bölgesi gerdirilir ve gıdı görünümü düz bir hal alır; fazla cilt dokusu kesilerek çıkarılır ve kalan son kısım gergin biçimde yeniden dikilir.