Gamze Estetiği Nedir?

Gamze estetiği sayesinde bireyler artık istediği bir bölgede gamze sahibi olabilmektedir. Toplumumuzda ve dünyanın farklı pek çok yerinde gülümserken yanaklarda beliren gamzeler çok beğenilmektedir.

Dimplestati olarak da adlandırılan işlem ile doğal görünümlü gamzeler yapılabilmektedir. İşlem hem kadınlara hem de erkeklere yapılabilmektedir. Ayrıca kalça, çene, bel, kol arkası gibi noktalarda da gamze oluşturulabilmektedir.

Kişinin talebine göre sadece gülünce ortaya çıkan ya da her zaman sabit bir biçimde görünür olan gamzeler yapılabilmektedir.

Gamze Estetiği Nasıl Yapılır?

İlk olarak kişinin gamzeli olmasını istediği noktaya lokal anestezi uygulaması yapılmaktadır. Yanaklar için seçilen bölge dudak ve yanak hareketi ile bağlantılı olan kas üzerinden seçilir. Uygulama sırasında yalnızca kas ve yağ dokusu üzerine işlem yapılmaktadır. Gamze görünümü için kas üzerine dikiş atılarak bölgenin çukur bir hale gelmesi sağlanır.

Yaklaşık 30 dakika – 1 saat kadar zaman alan operasyonda kendiliğinden eriyen dikiş ipleri kullanıldığı için kişinin tekrar dikiş aldırma amacı ile hastaneye gitmesine gerek yoktur.

Bireyin uygulamadan sonra hemen taburcu işlemleri yapılarak evde birkaç gün istirahat etmesi önerilmektedir.

Gamze Estetiği Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • Operasyondan sonra uygulama bölgesinde kızarıklık, ödem ve şişlik normal bir durumdur. Kişilerin bu durumlar hakkında endişelenmemesi için bu tür durumların herhangi bir müdahaleye gerek olmadan kendiliğinden iyileşeceğini bilmeleri önemlidir.
  • İşlemi takip eden ilk günlerde ağrı oluşumu gözlenebilir. Bunun için doktorunuzun önerdiği isim dışında bir ağrı kesici kullanmamalısınız. Bazı ağrı kesici türleri ödemin artmasına ve kanamaya sebebiyet verebileceği için bu hususa dikkat etmelisiniz.
  • İlk birkaç gün zorluk çekmemek adına yumuşak besinler tercih etmeleri önerilir. Uygulama bölgesine iyileşme sürecinde de darbe almamaya ve enfeksiyondan korunma amaçlı bölgenin hijyenine dikkat etmelisiniz.
  • Bölgedeki ödemi arttırmamak ve iyileşmeyi kolaylaştırmak adına bol su tüketilmeli ve iyileşme dönemi tamamlanıncaya kadar tuz tüketimi kısıtlanmalıdır.
  • Dikişler eridikten sonra ödem ve şişliğin düzelmesi ile net bir şekilde gamze/gamzeler ortaya çıkacaktır. İşlem kişinin ömrünün sonuna kadar kalıcıdır. Tekrar uygulama yapılmasına gerek duyulmamaktadır.