• 167
  • 0

Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirin

Bağışıklık sistemimi güçlendirmenin tedavilerinden biriside D vitamini takviyesidir.

Yeterli güneş ışığı almamak, D vitamini eksikliği nedeni olabilir. … Özellikle kış aylarından güneşten alınacak D vitamini oranı oldukça düşer.

Ancak çoğu insan yazın fazla güneş kremi ve vücuda yap sürdüğünden yine güneşten alacağı D vitamini ihtiyacını karşılayamamakta dır, üstelik vücudun D vitaminini depolama yapması çok önemli bir unsurdur. Yaz mevsiminde günde 20-30 dakika güneş ışığı almak D vitamini sentezi için yeterli. Yaz boyunca bu süre ve sıklıkta güneşlenmek genellikle altı aylık D vitamini gereksinimini karşılayabiliyor, peki ya sonra takviye olarak D vitamini kullanmamak diğer bir eksiklik nedenidir sadece yiyeceklerle vücudun ihtiyacı olan miktarı almak mümkün olmayabilir, Yenilenme sebze meyvelerden alınan D Vitamininin yüzde 90 güneşten alınabilirken yüzde 10’luk kısmı sadece yediğiniz gıdalardan alınabilir.

Damardan alınan D vitamini /100 vücutta kalmaktadır.

Tüm bu durumları göz önünde tutunca D vitamini eksikliği insan sağlığını tehdit eden ve bazen tedavisi uzun bir süreç olabilmektedir.

Bazı insanlarda D vitamini eksik olduğu halde belirtti vermemektedir. D vitamini eksikliği belirtileri arasında eklemlerde ağrı, uykusuzluk, saç dökülmesi, depresyon, kemik erimesi, kemik yapısında bozulma, halsizlik, güç kaybı yüksek tansiyon, şeker hastalığı, kalp hastalıkları gibi bir çok hastalığa davetiye çıkarmamak için D vitamini eksiğini tamamlamak önemlidir.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *