Karın Estetiği Nedir?

Karın estetiği; ani kilo değişimi, doğum ve obezite tedavisi sonrası süreçte karın bölgesinde meydana gelen sarkma, yağ fazlalığı gibi problemleri gidermek için dümdüz veya kaslı bir görünüm elde edilerek sonuçlandırılabilen uygulamalara verilen genel addır.

Ayrıca bireyde uygulanması gereken çatlak, sezaryen doğum izi veya başka izlere yönelik tedaviler de yine karın kası estetiği kapsamında yer alır.

Karın Estetiği Nasıl Yapılır ve Nelere Dikkat Edilmelidir?

Karın estetiği kişinin problemlerine yönelik olarak yapılan tetkiklerden sonra bireyin işlem için uygunluğu tespit edildiğinde planlanıp bir estetik cerrahi uzmanı tarafından ameliyathane ortamında yapılmaktadır.

Karın Germe

Karın bölgesinde sarkma meydana geldiğinde derinin alınıp, gerdirilip yeniden dikilmesi ile estetik bir görünüm elde edilebilmektedir. İşlem sonrasında eğer uygulamayı yapan cerrah uygun görürse göbek deliğinin bozulan formunu onarmak adına yeniden göbek deliği oluşturabilir.

Uygulama sonrasında korse kullanılmalı ve mümkün olduğunca hapşırma, öksürme, kahkaha atma gibi dokuların iyileşmesini geciktirebilecek eylemlerden kaçınılmalıdır.

Operasyonun iyileşme süreci tamamlandıktan sonra yeniden hamile kalınmasında herhangi bir problem yoktur; karın germe operasyonu hamileliğe engel teşkil etmez.

Liposuction ile Karın Estetiği

Karın bölgesindeki bölgesel yağlanma problemi kişinin vücut kitle indeksinin %30’un altında olması koşulu ile liposuction işlemi sayesinde çözüme ulaştırılabilmektedir.

Çeşitli türleri bulunan liposuction uygulaması kanüller yardımı ile karın bölgesindeki yağların 0,5 – 1 mm’lik kesilerden mikro kanüller yardımı ile yağ dokusunun vücut dışına atılması ile sonuçlanmaktadır.

Ayrıca dümdüz bir karına sahip olan ancak bir türlü karın kası elde edemeyen bireylerde liposuction ve yağ enjeksiyonu tekniği ile bireye karın kası görünümü oluşturulabilmektedir.

Bireyler bu uygulamadan sonra kilo almamaya özen göstermeli; sağlıklı bir beslenme ve egzersiz alışkanlığı edinmelidir.

İz ve Çatlak Tedavisi

Karın estetiği uygulamaları arasında yer alan iz ve çatlak tedavisi lazer, mezoterapi, krem uygulaması gibi teknikler ile mümkün olduğunca az belirgin hale getirilebilmektedir.

Bireylerin uygulamadan maksimum düzeyde verim alabilmeleri için henüz çatlaklarının kırmızı ve yeni oluştuğu dönemde hekime başvurması önemlidir.

Ancak esas olan çatlak oluşumunu engellemek adına kilo alıp verme veya gebelik sürecinde düzenli çatlak engelleyici krem kullanımıdır.

Uygulama sonrasında bölge hassas olacağı için güneş ışınlarından uzak tutulmalı ve mümkünse uygulama kış aylarında yapılmalıdır.