Bacak Estetiği Nedir?

Bacak estetiği; bacaklarda meydana gelen çeşitli estetik problemleri ortadan kaldırmak adına kişiye özel olarak planlanan cerrahi uygulamalardır.

En sık karşılaşılan bacak estetiği problemleri:

  • Çarpık bacak
  • Gereğinden ince veya kalın bacaklar
  • X bacak
  • O bacak
  • Asimetrik bacak

Bacak Estetiği Nasıl Yapılır?

Bacaklarda yaşanan estetik problemler genel olarak çocukluk döneminde kişilerin yeterli miktarda D vitamini alamamalarından ileri gelmektedir. Bazı durumlar ise doğuştan gelen şekil problemleridir.

Bacak kemiklerindeki yağ dokusunun düzensiz dağılımı sebebi ile bacaklarda çapraşık bir görüntü ortaya çıkabilmektedir. Bu durumda kişinin yağ dokusu lipsuction ve yağ enjeksiyonu teknikleri ile olması gereken oranda yeniden düzenlenerek dağıtılır.

Eğer bireyde yeteri kadar enjekte edilecek yağ dokusu yoksa hyalüronik asit içeren dolgular kullanılabilir.

Uygulamalar kişinin problemine bağlı olarak genellikle 1 – 3 saat kadar zaman almaktadır.

Bazı bireyler bacaklarının çok kalın veya fazla ince olmasından rahatsızlık duyabilmektedir. İnce bacakları tedavi etmek için dolgu ve implant uygulaması tercih edilebilirken kalın bacaklar için liposuction uygulamaları kullanılabilmektedir.

Bilateral genu valgum deformitesi olarak adlandırılan X bacak sendromu çocukluk çağında fark edilebilmektedir. Eğer bireyin yürüyüşü ve hareketini kısıtlayan ve kendisini rahatsız eden bir durum değilse operasyona gerek duyulmayabilir. En çok raşitizm hastalığından kaynaklı olarak ortaya çıktığı bilinmektedir.

Aynı şekilde O bacak ve asimetrik bacaklarda da kişinin estetik görünümünü sağlamak adına gerekli uygulamalar ele alınır.

Bacak Estetiği Sonrası Süreç Nasıldır?

Uygulama sonrasında dikkat edilmesi gerekenler kişinin problemini ortadan kaldırmak adına tercih edilen tekniklere göre değişiklik gösterebilmektedir.

Uygulama sonrasında genel olarak hastanede kalınmasına gerek olmasa da genel anestezi alımına bağlı 1 – 2 gün kalınması gerekebilir.

Birkaç gün bacak hareketleri kısıtlanmalı ve kişi yürüyüş yapmamalıdır.

Operasyon sonrası süreçte bacaklar yastık ile desteklenip yukarıda tutularak bölgede ödem toplanması engellenebilir ve ödem kaynaklı ağrıya iyi gelebilir.

Doktor önerisi ile dokuların toparlanma hızını arttırmak için korse kullanılabilir.

Uygulama sonrası ilk günler morluk, kızarıklık, şişlik ve ödem görülmesi normaldir ve birkaç gün içerisinde bu belirtiler kendiliğinden ortadan kaybolacaktır.