Labioplasti (İç Dudak Estetiği) Nedir?

Labioplasti, herhangi bir nedenden dolayı vajinanın iç dudaklarında meydana gelen sarkma ve estetik olmayan görünümün ortadan kaldırılmasına yönelik lokal anestezi veya genel anestezi altında uygulanan bir cerrahi işlemdir.

Vajinanın anatomide ‘labium’ olarak adlandırılan iç dudakları (küçük dudaklar); ileri yaş, doğum ve hormon problemleri ile büyüyebilir ve bu nedenle iç dudaklarda kötü görünüme sebep olan sarkma meydana gelebilmektedir.

Sarkma problemi sonrasında hastalar dar kıyafetler ve bikini giyememek; cinsel ilişki sırasında ağrı problemi gibi problemlerden de yakınabilmektedir.

Labioplasti (İç Dudak Estetiği) Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti ameliyatı ortalama 40 dakika kadar zaman almaktadır ve genel anestezi, lokal anestezi ile yapılabilir.

İşlem sırasında vajinanın dudakları düzenlenir, fazla olan deri dokusu alınarak estetik bir görünüm kazandırılır. İşlem sırasında estetik dikişler ile doku sağlamlaştırıldığından kötü görünüme sebep olabilecek ameliyat izleri olmamaktadır.

Eğer bireyde klitoris üzerinde de deri fazlalığı ve deride bollaşma varsa iç dudaklar küçültüldükten sonra bu bölüm çok büyük ve çıkıntılı, kötü bir görünüme yol açabilir. Bu nedenle hekimler uygulama sırasında bu bölümün düzenlenmesini de tavsiye etmektedir.

İşlem sırasında klitoris üzerinde bulunan deri fazlalığının da alınması gerekiyorsa yalnızca 15 – 20 dakika daha uygulamanın süresi uzamaktadır.

Labioplasti (İç Dudak Estetiği) Ameliyatı Sonrası Süreç Nasıldır?

Uygulama sonrasında birey 2 – 3 gün istirahat ettikten sonra normal yaşamına geri dönebilir.

1 hafta sonra ve 1 ay sonra iyileşme durumunun gözlenmesi için kontrollere gelmesi belirtilir.

Bu dönemde bireyin kullanması gereken ilaçları hekimi tarafından reçete edilir. Sık yapılan hatalardan biri olan rastgele ağrı kesici kullanımı yapmak kesinlikle yanlış bir uygulamadır ve ağrı kesici kullanımı öncesinde birey doktorunun kendisine verdiği ilacın dışında bir ilaç kullanmak istiyorsa bunu kullanmadan önce mutlaka doktoruna bildirmelidir.

Uygulama lazer ile de yapılabilmektedir ve bu şekilde daha hızlı iyileşme süreci ve daha iyi sonuçlar alınabilmektedir. Ayrıca lazer tedavisi ile bireyin bölgedeki hormon veya ileri yaş kaynaklı kararma problemi de giderilebilmektedir.

Renk düzeltme işlemi yaklaşık 15 – 20 dakika kadar sürer ve kişi ağrı kesici kullanarak iyileşme sürecini kısa bir sürede atlatabilmektedir.