Sakal Ekimi Nedir?

Sakal ekimi; çeşitli nedenlerden dolayı sakalları seyrelmiş olan veya halk arasında köse olarak tabir edilen 20 yaş üzeri yetişkin olup sakalı çıkmayan bireylerde problemi gidermek amacıyla yapılan bir uygulamadır. Bireylerde sakal bölgesine olan folikül transferi ense bölgesinden alınan saçların eklenmesi ile gerçekleştirilebilmektedir.

Kişilerde sakalların seyrelmesine sebep olabilen durumlardan bazıları;

  • Genetik yatkınlık
  • Yaralanma
  • Saç kıran hastalığının sakallarda meydana gelmesi (alopecia areata)
  • Sakal koparma alışkanlığı
  • Yanlış yapılan lazer uygulamaları
  • Sedef hastalığı
  • Bazı enfeksiyonlar şeklindedir.

Sakal Ekimi Nasıl Yapılır?

Saç ekimi ile aynı uygulama prensiplerine sahip olan sakal ekimi işlemi şu şekilde gerçekleştirilir;

İlk olarak detaylı şekilde bireyin neden bu şekilde bir problem yaşadığına dair gerekli tetkikler yapılır ve sebebi ortadan kaldırmak adına gerekli hekimlere gitmesi konusunda kişi teşvik edilir.

Ardından ekim işleminde kullanılması gereken greft sayısının ne kadar olduğu belirlenir.

Gerekli olan greftlerin toplanacağı alan belirlenir.

Kişinin uygulama esnasında herhangi bir acı veya ağrı hissi duymaması için kendisine uygun biçimde lokal anestezi uygulaması yapılır.

Toparlanan foliküller özel organ nakil solüsyonu içerisinde bekletilir ve ardından sakalsız olan bölgelere yerleştirilerek işlem sonlandırılır.

Sakal Ekimi Sonrası İyileşme Süreci

Sakal ekimi yaptıran bireyler doktorlarının belirttikleri iyileşme süresince bekleyerek dokuların toparlanmasına izin verdikten sonra diledikleri gibi tıraş olabilirler.

İşlem sonrası dokuların toparlanma sürecine yardımcı olmak için dengeli ve düzenli öğünler tüketilmeli, bol su içilmeli ve ödem miktarını azaltmak için tuz tüketiminde kısıtlamaya gidilmelidir.

Uygulamadan önce ve sonra 72 saat boyunca alkol tüketilmemeli; işlem günü ve ertesi günü sigara kesinlikle içilmemelidir.

Sakal ekimi sonrası dönemde en az 6 ay boyunca makine kullanılarak tıraş yapılmamalıdır. Bunun yerine jilet veya makas ile uçlardan alma işlemi tercih edilmelidir. Sürecin sonunda doktor kontrolüne giderek makine kullanımı için uygun zamanın gelip gelmediğinizi sormalısınız.

İşlem sonrası ilk 3 gün cinsel ilişkiden, ağır yük kaldırmaktan ve bedeni yorabilecek eylemlerden kaçınılarak kişilerin istirahat etmesi tavsiye edilmektedir.

Uygulama sonrası ilk sakal yıkama işlemi için doktorunuza danışınız.