Vajina Estetiği Nedir?

Vajina estetiği veya labioplasti; iç ve dış dudaklarda sarkma, kırışık ve iri görünümlü vajinanın estetik görünüm kazanması için uygulanan bir operasyondur.

Her bireyin kendi genetik yapısına uygun bir vajina görünümü vardır. Bireyler dünyada ‘Barbie Doll Vagina’ olarak adlandırılan vajina görünümüne sahip olmak için de bu uygulamayı yaptırabilmektedirler.

Vajina Estetiği Nasıl Yapılır?

Vajina estetiği operasyonu bireyin vajinasında bulunan problemlere göre kişiye özgü olarak planlanmaktadır.

İç ve dış dudaklardaki sarkıklık düzeltilir ve düz bir görünüm elde edilir. Vajinanın üst bölümünde fazla yağ dokusu varsa liposuction tekniği ile bu kısımdan yağ dokusu alınarak düzeltilir. Ardından dış dudaklardaki sarkma problemini gidermek adına üst bölgeden alınan yağ dokusu bu kısımlara enjekte edilebilir. Ya da yeterli yağ olmadığı durumlarda popo bölgesinden veya yağ dokusu fazla olan başka bölgelerden de yağ dokusu alınabilir.

İç ve dış dudaklar düzenlendikten sonra klitoris bölgesi çıkıntı ve deri fazlalığı olan bir görünüm alırsa bu kısmın derisi de çıkarılabilmektedir.

Operasyonun sonunda Venüs çizgisi adı verilen iç dudakların görünmediği, dış dudakların bir çizgi halinde klitorisi kapattığı dünyada en çok beğenilen vajina görünümü elde edilmiş olur.

Küçük çaplı problemlerde işlem birkaç dakika içerisinde lokal anestezi ile yapılabilirken büyük çaplı veya uzun süreli işlemlerde genel anestezi uygulanabilir.

Vajina Estetiği Sonrası İyileşme Süreci

Vajina estetiği operasyonunda kişi lokal anestezi ile tedavi olduysa hemen taburcu edilebilirken genel anestezide 1 – 2 gün hastanede takip edilebilir.

Operasyondan sonra doktorunuzun belirlediği birkaç hafta cinsel ilişkiden ve tampon veya adet kabı kullanımından kaçınmalısınız.

İlk 1 – 2 hafta genital bölgede şişlik ve morluklar olabilir. Dinlenme, iyi beslenme, bol su içme, sigara ve alkolden uzak durma ile bu tür belirtiler kısa sürede kendiliğinden geçecektir.

Doktorunuz önerdiyse 20 dakikalık aralıklar ile vajina üzerine soğuk uygulama yapabilirsiniz.

İlk hafta dokuların toparlanmasına yardımcı olmak adına korse kullanımı gerekli görülebilir.

Birkaç hafta spor yapmak, ağır kaldırmak ve bedeni çok fazla yormak tehlikeli olabileceğinden önerilmemektedir.