Kol Estetiği Nedir?

Kol estetiği, kol germe ameliyatı veya Brakioplasti olarak adlandırılan; kolun üst bölümündeki sarkık görünümü düzeltmek adına yapılan bir işlemdir. Kilo değişimi, cildin genetik olarak sarkmaya eğilimli olması ve yaş ile birlikte cildin elastikiyetini kaybetmesi sonucu kolun üst kısmının alt ve arka bölümünde sarkmalar meydana gelebilir.

Özellikle bireyler kollarını kaldırdıklarında belirgin biçimde sarkma olmaktadır. Bu bölgedeki dokuyu toparlamak adına kol estetiği uygulaması yapılmaktadır.

Kol Estetiği Nasıl Yapılır?

Kol estetiği genellikle genel anestezi altında yapılan ve 1 – 3 saat kadar zaman almaktadır. Ameliyat kesisi koltuk altından veya vücudun görünmeyen bir bölümünden seçilerek rahatsız edici bir görünümün oluşması engellenir.

Operasyon sırasında bölgedeki fazla deri alınır ve yeniden gerdirilerek dikilir. Eğer bölgede fazla yağ dokusu bulunuyorsa bu doku liposuction tekniği ile dışarı atılır.

Bu sayede kola estetik, dümdüz ve gençleşmiş bir görünüm kazandırılmaktadır.

Kol Estetiği Sonrası Süreç Nasıldır?

Kol estetiği sonrası yaklaşık 21 – 30 gün özel bir korse kullanılmalıdır. Bu korse derinin toparlanarak vücuda daha rahat tutunmasını sağlayarak iyileşme süresini kısaltır.

Lokal anestezi ile ele alınan daha minimal operasyonlarda kişiler aynı gün içerisinde taburcu olabilirken genel anestezi ile ameliyat edilen bireylerin 1 gün hastanede kalması gerekli görülebilir. Bazı kişilerde yalnızca liposuction tekniği ile problem ortadan kaldırılabilmektedir.

İlk günler fiziksel aktiviteden ve özellikle kolları yoracak eylemlerden kaçınılmalı ve bolca istirahat edilmelidir.

İşlem günü ve ertesi günü sigara tüketiminden ve uygulamadan birkaç gün önce ve sonra alkol tüketiminden uzak durulmalıdır. Alkol hem kanı sulandırdığı hem de ödemi arttırdığı için komplikasyona sebep olabilir. Bu nedenle alkol dahil kan sulandırıcı özelliği bulunan her türlü besin türü kısıtlanmalı ve ilaç alımını gerektiren durumlarda ilk olarak kişiler hekimlerine danışmalıdır.

Operasyonu takip eden ilk 48 atlatıldıktan sonra çok sıcak olmamak kaydı ile banyo yapılabilir.

Uygulama esnasında kendiliğinden eriyen dikişler kullanılacağı için sonradan kişilerin dikiş aldırmak için hastaneye başvurmasına gerek duyulmamaktadır.

Bireylerin yeniden sarkma ve yağlanma problemini yaşamamaları için kilolarına dikkat etmeleri gerekmektedir. Operasyon sonucu bu şekilde kalıcı olabilir.