Saç Ekimi Nedir?

Saç ekimi, saçların dökülmesi, zayıflaması ve seyrelmesi gibi problemleri çözüme ulaştırmak adına uygulanan tekniklerdir. Saç ekimi işlemlerinin mutlaka bir klinik ortamda bu alanda uzman bir hekim tarafından yapılması gerekmektedir. Operasyon kişinin yaşadığı probleme ve muayene bulgularına göre kendisine özel olarak planlanır ve uygulanır.

Uygulama sırasında temel olarak kişinin sağlıklı olan saç dokusu alınıp seyreklik veya kellik olan bölgedeki kafa derisine doğru taşınmaktadır. Bu sayede eşit ve doğal bir görünüm elde edilir.

Saç foliküllerinin toplanma ve yerinin değiştirilmesi işlemleri uygulanış biçimlerine göre farklı şekillerde isimlendirilmektedir. Bunlar;

 • FUE saç ekimi
 • FUT Saç ekimi
 • DHI tekniği
 • Manuel Punch yöntemi
 • Robotik saç ekimi şeklindedir.


  FUE Saç Ekimi

  Bu teknikte her bir saç kökü teker teker alınır ve ekleme yapılacak olan bölgeye yerleştirilir. Toplu bir şekilde bir yere biriktirip yine toplu biçimde ekleme söz konusu değildir. Her bir folikül alınıp birer birer yerleştirilir.

  FUT Saç Ekimi

  Bu teknikte saç kökleri şerit şerit çıkarılıp yine bu biçimde saçsız alana dikiş atılarak yerleştirilmektedir. Çizgi şeklinde hastada iz kalabilmektedir. Günümüzde çok fazla tercih edilmemektedir.

  DHI Tekniği

  Choi ismi verilen özel bir kalem yardımı ile greft halinde saçlar bölge bölge alınır ve yine choi ile kesi ya da kanal açılıp ekim yapılacak olan bölgeye greft yerleştirilir. FUE tekniğine benzeyen bu uygulama ona göre daha kısa süreli ve daha az aşamadan oluşmaktadır.

  Manuel Punch Yöntemi

  İki ayrı cihaz kullanılarak gerçekleştirilen bu teknikte saç kökleri FUE’ye göre daha minimal düzeyde zarar görecek şekilde punch adı verilen özel bir kalem ile çıkarılır ve toplanır. Ardından teker teker uygulama bölgesine ekim yapılır.

  Robotik Saç Ekimi

  En modern saç ekimi tekniklerinden biri olan bu yöntemde saçlar insan eli değmeden robotik kollar yardımı ile FUE tekniğinde olduğu gibi teker teker toplanıp yerleştirilmektedir.

  Hiperbarik Uygulama

  Saç ekimi uygulamalarından sonra iyileşme sürecini kısaltmak ve dokuların toparlanmasına yardımcı olmak adına uygulama bölgesine oksijen tedavisi yapılır ve işlem hiperbarik uygulama olarak adlandırılır.